What Is The Average Cost Of A Gallon Of Milk??

A gallon of milk costs approximately $3.50, a loaf of bread is about $2.50, Rice is about $1 per pound, and eggs are about $2.00 per dozen.

Fresh produce costs quite a bit and will fluctuate depending on which fruits and vegetables are in season.

Gas costs approximately $3.50 per gallon.

Is California expensive to live?

It’s no secret: California is expensive. The median price for a home there is more than $540,000. The median rent is nearly $3,000. And in some of the state’s most popular cities, like San Francisco, home and rent prices increase dramatically: It can cost more than $1.3 million to buy and $4,500 to rent.24 Aug 2018

How much money do you need to live comfortably in California?

A family of four in the two-county region would need to earn $6,528 a month, or $78,336 a year, to meet its living expenses. For a family of two adults, the annual earning target would be $49,078 and the monthly outlay for housing, food and other necessities is estimated at $4,090.13 Mar 2018

How much money do you need to live in LA?

In other words, in L.A. it’s all about good. The website Gobankingrates.com jumped in and did the math for us in their piece, “How Much Money You Need to Live Comfortably in the 50 Biggest Cities”. They calculated an annual income of $74,371 was about right for the average person to live comfortably in Los Angeles.14 Jun 2016

Photo in the article by “Flickr” https://www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages/20326464800/